Zadovoljstvo mi je da Vas obavestim o još jednom završenom ciklusu radionica tkanja, podržanog subvencijom za očuvanje starih zanata od strane Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine Republike Srbije, za 2023 godinu.
Ovo je bilo još jedno putovanje kroz niti i prepletaje koje je iskusilo 24 žena iz Zaječara i Niša.
Polaznice radionica su se upoznale sa tkačkim procesom od samog postavljanja osnove za tkanje do završnog dela skidanja istkanog platna i njegove obrade. Proces tkanja se obavljao na četvoronitnom podnom razboju, kao i na manjim razbojima za tkanje, tj. okruglom ramu, horzontalnom ramu i koniću.
Svim polaznicama je radi lakšeg snalaženja i korišćenja osnovnih prepletaja, dodeljena Skripta o tkanju, pripremljena od strane edukatora. U skripti su objašjeni osnovni pojmovi i delovi razboja i prepletaji koji se najčešće koriste. Bilo mi je pravo zadovoljstvo da sastavim skriptu jer znam koliko to znači na početku tkačkog puta. Štampu i pripremu ove skripte je takođe podržalo Ministarsvo unutrašnje i spoljne trgovine RS.
Ono što je bilo jako značajno za održavanje ovih radionica, jeste obezbeđen materijal i prostor za rad. Naime, subvencijom su obezbeđeni svi neophodni materijali i prediva za rad, jer u procesu tkanja se troši mnogo više prediva nego kod ostalih ručnih radova. A kako bismo što udobnije i prijatnije izveli sve zaplanirane aktivnosti, bilo nam je omogućeno i iznajmljivanje prostora.
Ono što u potpunosti ne može da se dočara rečima i slikama je sama radost pri izradi sopstvene tkanine, kao i međusobna podrška polaznica u toku procesa i učenja. Moja želja je bila da svoje znanje prenesem što je moguće jasnije, kako bi ovaj zanat nastavio da živi kroz novo doba.
Tkanje predstavlja jedan složen proces i zahteva jaku koncentraciju, prisutnost u procesu i veliko strpljenje. Ono što mnoge obeshrabri je priprema za tkanje koja je neizbežna, ali za neke komplikovana. Trudili smo se da ovo ipak bude jedno uživanje i baš pravo izražavanje kreativnosti svake učesnice. Cilj ovog projekta je bilo širenje znanja o tkanju kao jednom od najstarijih zanata, kao i širenje svesti o tome da čuvanje tradicije ipak može da bude korisno i za novo doba u kome živimo.
A jedan od najradosnijih trenutaka u celom ovom procesu jeste i dodela zahvalnica učesnicama radionica, kao podsetnik da smo svi čuvari tradicije.
Neizmerno se zahvaljujem svima koji su podržali ovaj proces učenja o tkanju, a posebno Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine Republike Srbije, ljudima koji su sarađivali u vezi nabavke, marketinga, štampe, i svim učesnicama koje su bile istrajne i dosledne radeći ono što vole i što će preneti u svet svoje umeće kroz tkane radove.
I na kraju, zahvaljujem se sebi što sam celim svojim srcem i sa velikim zadovoljstvom prenela svoje znanje o tkačkom zanatu.